Primjena neem ulja u poljoprivrednoj proizvodnji

Neem ulje u poljoprivredi

Ulje neema, kao prirodni proizvod, može omogućiti učinkovitu kontrolu štetočina u poljoprivrednoj proizvodnji, uzimajući u obzir njegovu ekološku prihvatljivost, isplativost i tržišnu atraktivnost u kontekstu rastuće potražnje za organskim proizvodima.

Što je ulje neema?

Neemovo ulje je biljno ulje koje se pritišće iz plodova i sjemenki neem drveta (Azadirachta indica), koje je autohtono na indijskom potkontinentu. Ima dugu povijest upotrebe u tradicionalnoj medicini, poljoprivredi i kontroliranju štetočina zbog svojih različitih svojstava, uključujući insekticidna, antigljivična, antibakterijska i antivirusna.

Primjena neem ulja

U poljoprivredi, neemovo ulje se često koristi kao biološki pesticid za kontrolu štetočina poput lisnih uši, bijelih muha, grinja, gusjenica i kukaca.

Djeluje tako da remeti hormonalnu ravnotežu insekata, inhibira hranjenje, rast i reprodukciju.

Neemovo ulje smatra se sigurnijom alternativom sintetičkim kemijskim pesticidima, jer je biorazgradivo i ima nisku toksičnost za ljude, životinje i korisne insekte poput pčela i bubamara.

Kao biološki pesticid, ulje neema ima svoje prednosti i nedostatke u usporedbi s sintetičkim insekticidima poput piretroida (npr. cipermetrin, deltametrin) i acetamiprida.

Primjena neem ulja u ratarstvu i voćarstvu

Vezano uz primjenu neem ulja u ratarstvu i voćarstvu, u nastavku se izlažu prednosti neem ulja u odnosu na piretroida i acetamipride.

Učinkovitost protiv štetočina:

Djeluje kao kontaktni, želučani i fumigantni insekticid. Učinkovito je protiv širokog spektra štetočina poput lisnih uši, bijelih muha, gusjenica i grinja.

Brzina djelovanja:

Može zahtijevati nekoliko dana da bi pokazalo puni učinak protiv štetočina.

Trajanje učinka:

Trajanje učinka može biti kraće u usporedbi s piretroidima i acetamipridom, te može zahtijevati češće ponovne primjene.

Ekološki aspekti:

Neem ulje se smatra ekološki prihvatljivim jer je biorazgradivo i ima nisku toksičnost prema korisnim insektima poput pčela i bubamara.

Isplativost: Neemovo ulje može biti isplativo, pogotovo kad se uzme u obzir njegova svestranost i široki spektar djelovanja. Može zamijeniti više kemijskih pesticida, potencijalno smanjujući ukupne troškove za upravljanje štetočinama.

Iako početni trošak neemovog ulja može biti usporediv s nekim kemijskim pesticidima, njegova manja vjerojatnost razvoja otpornosti i smanjena potreba za ponovljenim aplikacijama tijekom vremena može dovesti do ušteda na dugi rok.

Tržišna atraktivnost (cijena) proizvoda: 

S rastućom potražnjom potrošača za organskim i održivo proizvedenim poljoprivrednim proizvodima, može postojati premija na tržištu za usjeve uzgojene s prirodnim alternativama poput neemovog ulja. To može potencijalno nadoknaditi više početne troškove.

Zaključak

U konačnici, izbor između neemovog ulja, piretroida i acetamiprida ovisit će o specifičnim potrebama i uvjetima poljoprivrednika, kao i o ciljevima upravljanja štetočinama, ekološkim preferencijama i ostalim faktorima poput cijene i dostupnosti proizvoda.

Sveukupno, ekonomska održivost neemovog ulja kao pesticida ovisi o faktorima kao što su vrsta usjeva, pritisak štetočina, troškovi rada, potražnja na tržištu i dostupnost alternativa.

Integrirani pristupi upravljanju štetočinama koji kombiniraju upotrebu neemovog ulja s drugim kontrolnim metodama prilagođenim specifičnim poljoprivrednim kontekstima mogu pomoći optimizirati ekonomske rezultate, a ujedno i povećati održivost.